Ze dne na den na mateřskou
Bylo nebylo. V úterý 23.4. 2024 se nám císařským řezem podařilo přivést na svět 4 koťátka. Dva kluky a dvě holky. Takové dvě černobílé, jedna šedobílá a jedna želvovinová hromádka čehosi, co připomíná spíše myš než kočku. Nejprve to vypadalo celkem dramaticky, černobílý kluk a holka se nechtěli nadechnout, když už se nadechli, zase na dlouho vydechli...začínaly jsme být dost skeptické, čas utíkal a zatímco ti dva zbylí vypadali, že to dají, tihle dva se stále nemohli rozhodnout, jestli se jim na tenhle svět chce a nebo ne. Využily jsme všech dostupných prostředků s tím, že není co ztratit a světe div se, nakonec to dobře dopadlo. Jejich maminka, divoška z ulice, nebyla na mateřskou roli připravena. Neměla mléko a bohužel koťátka odmítala přijmout, syčela na ně a nám začínalo být jasné, že někde na ulici bez domova a bez lidské pomoci to tyhle 4 chlupaté uzlíčky nemají šanci přežít. Co teď?
Z hodiny na hodinu měníme plány. Já jedu pro kočičí mléko, Ája jede pro vyhřívanou dečku. Sraz v ordinaci. První krmení ze stříkačky- PIJOU!!! VŠICHNI!!! Zbytek dne, kromě klasické ordinace, na střídačku kojíme, fotíme, rozplýváme se, chlubíme a sestavujeme harmonogram střídavé péče, která nám tímto dnem začíná. Samozřejmě i manžel musí měnit plány a vyzvednout dceru ze školky...naštěstí už je se mnou zvyklý na ledaccos. Beru si miminka k sobě, zatím nám stačí kartonová krabice, vyhřívaná podložka a deka na zachumlání. Učíme se na flašku. Klukům to trochu trvá, ale během jediného dne už všichni sají jak o život. První vážení (trnu, jak moc se vymykají porodní váze) - je to v pohodě! Mám radost a začínám si uvědomovat, jak velkou zodpovědnost jsme si dneškem hodily na hrb.
A co jména? Výběr nám trval několik dní, ale abych mohla o každém z nich vyprávět, prozradím je rovnou- Honzík, Čita, Mája, a George, seřazeno podle počáteční životaschopnosti. George, šedobílý krasavec, byl co do žravosti a přibírání v popředí od začátku. Naopak Honzík byl lenoch každým coulem. Proto taky to jméno :-)
Honzík
Čita
Mája
George
První dny
Koťata se stávají součástí každé mé aktivity. Kojíme ve dne v noci, po dvou hodinách. Spím u nich, budík zvoní 4x za noc, mezitím mě budí sami, protože občas je pro ně 2hodinový interval prostě moc dlouhý! Ráno do práce- vypravit dítě, nakrmit zvěř doma, nakrmit koťata, pobalit koťata, mléko, čisté deky, ručníky, podložku a jedeme do ordinace. Někde čtu, že koťata se nesmí koupat- viděli už jste někdy novorozená koťata, která nemají maminku?? Snažím se jim ji nahradit ve všech možných směřech, ale pokaděná břicha, nohy, ocasy i uši jim prostě olízat nedokážu! A tak koupeme- nejdřív jen vlhčím papírové utěrky, ale s přibývajícím množstvím vypitého mléka a pohybu je kuchyňská utěrka málo a na řadu přichází škopek s teplou vodou. Následuje ručník, fén a přesun do druhé krabice s vyhřívanou podložkou a čistou vypranou dekou. A další na přikrytí. A ještě nakrmit, pomazlit a spát. Já teda ne. Já musím prát...
Po pár dnech přichází střídání stráží a já ve stavu, kdy mě ani vlastní dítě nepoznává, vezu koťata Áje. Hotová, ale spokojená, jak pěkně přibírají (vážím poctivě každý den) a hlavně jak je předám pěkně čisťounká...ještě nakrmím před odjezdem...chyba...cesta do Bezděkova z mých vypulírovaných koťátek vyrobila mokré, žlutohnědé hraboše.
V tomto módu jedeme dál. Chvíli já, chvíli Ája. Chvilku hlídá i babička Jitka:) Z hrabošů se postupně stávají otesánci, kteří po nakrmení často vypadají jako vzducholoď....kolem 12. dne si začínáme všímat malinkaté škvírečky ve vnitřním očním koutku u George. Škvírečka se postupně rozšiřuje a v 18 dnech už naplno koukají všichni. Tak. A už jsme zase o krůček blíž ke kočičí podobě :-)
A víte co? V noci slyším z krabice první slastné zavrnění:)
Když je zle...
Čita se jednoho dne ráno rozhodla, že mi vysvětlí, jak moc jsem se k ní a jejím sourozencům upnula. Bylo to ve středu 29. května. Šla jsem se na ně po probuzení ráno podívat, dát jim najíst a pomazlit, než odjedu do práce. George, Mája i Honzík za mnou přiběhli a dožadovali se jídla. Hledám Čitu a ta leží bezvládně schoulená na dece a neprojevuje sebemenší chuť se pohnout. Beru ji do náručí, ona se rozvrní, ale za chvíli usne. Zkouším jí dát mléko z lahve, dvakrát cucne a usne. Opět jí nabízím flašku, ale jako kdyby ji bolelo polykat. Zase spí. Dám ji na zem, ujde dva kroky a spí. Polévá mě horko, jdou na mě mdloby, mrákoty a samozřejmě hysterie. Balím si ji do práce, ačkoli netuším, co se děje. V práci funguju na automat, do Čity střídavě vpravuji tekutiny a spoustu dalšího. Čita pořád spí a spí a já už se začínám děsit nejhoršího. Po dvou zcela prospaných hodinách před odjezdem domů ji jdu zase přinutit k jídlu. Čita se probírá, startuje svůj vrnící motor a po položení na zem se rozbíhá, jako by se nechumelilo. Velký balvan mi ze srdce padá a já naplno pociťuju, že tahle malá mrška mi právě dala pořádnou lekci.
Mámo, já mám hlad!
Žereme, čuráme, kakáme. Žereme, čuráme, kakáme. Žereme, čuráme, kakáme...Kakáme pod sebe, na sebe, před sebe i do stran. Přestože pračka jede minimálně dvakrát denně, manžel ani dcera nemají co na sebe.
Třetí a čtvrtý týden si dopřávám vydatný spánek trvající i 4 hodiny v kuse! S koťaty už nespím, jelikož každý můj pohyb v nich budí příslib dalšího nášupu. Z bezbranných stvoření se stávají vyděrači, piraně a satani. Krabice už je jim samozřejmě malá, takže na řadu přichází vlastnoručně stlučená dřevěná ohrádka. Místnost původně využívaná jako dětská herna se postupně mění v kočičí azyl- dcera je nadšená...
Koťata se začínají učit na kočičí wc. Holky jsou moc šikovné. Mája jako první, Čita v těsném závěsu. Dalších pár dní se k nim nikdo nepřidává - chlapci využívají wc ke všem jiným aktivitám, ale na záchod jdou tam, kde to na ně zrovna přijde...nejvíc je to baví, když je tam od sestřiček čerstvě nakakáno. Takže ano. Koupeme dál.
Začínáme přikrmovat. Trošku tvarohu, trošku šunky, kotěcí kapsička, paté, voda...Mája se pouští do všeho, je moc šikovná, chápavá, učenlivá a čistotná. Čita si vybírá, ale kapsičku, šunku nebo kotěcí mléko z misky si dává s přehledem. A hoši?
Hoši absolutně nechápou, k čemu miska slouží. Znechuceně pozorují své sestry, jak se cpou. Skákají z misky do misky, protože je to děsná legrace a skoro až agresivně vyžadují mléko z flašky. Jenže to mléko neteče rychlostí, kterou by si představovali, a tak mi vztekle zarývají drápy do rukou, boxují s flaškou, nadávají a prskají to všude kolem. Nakonec každý vypije s přehledem 40 ml, s obrovskými břichy a tlamami mokrými od mléka se ještě vyválí v miskách nebo záchodě a odchází středem...a my? Koupeme dál....
Mája a Čita už mléko nechtějí ani z misky a kolem pátého týdne krásně zvládají i kotěcí granule. George začíná ochutnávat kapsičky a tvaroh a od mléka pomalu upouští. Honzík ještě pořád nechápe. Naštěstí má vedle sebe 3 sourozence a ti ho i přes naše přesvědčení, že na flašce stráví zbytek svého života, naučí ochutnat první kousky kotěcích dobrot. A my konečně odhazujem flašku v dál:)
Ohrádka už je taky malá. Hračky stěhujeme pryč a z herny se stává čistě kočičí pokoj. Dceru už to víceméně nepřekvapuje a celkem trpělivě mi s péčí o koťata pomáhá. Mezi ní a Honzíkem vzniká zvláštní pouto. Neuvěřitelně něžně se spolu mazlí. Honzík ji vyhledává, okamžitě se k ní tulí a nikdo jiný ho nezajímá. Miška tvrdí, že když ji něco bolí (bříško nebo třeba odřenina), Honzík jí to vždycky vyléčí.
Ája poskytuje koťatům stejně láskyplný azyl jako my a celé naše rodiny v tom samozřejmě jedou s námi...Jsme v tom až po uši a pomalu nám dochází, že loučení bude těžší, než jsme si myslely.
Láska
Následující týdny letí jako splašené, miminka rostou jako z vody. Vyvádí, lumpačí, vymýšlí neskutečné lotroviny. Čita například zkouší odpadkový koš a zjišťuje, že když na něj skočí z výšky, propadne se víkem na dno. Největší zábava pro všechny čtyři je bezkonkurenčně šplhání po mých nohou. Zlepšují se v rychlosti i intenzitě a mně dochází kalhoty...
Pro každého mrňouse už máme nějakou tu dobu zajištěné nové rodiny. Prošly samozřejmě přísným výběrovým řízením. Jako první bude odcházet Čita s Honzíkem, ti půjdou společně. Budou mít zahradu, domeček a psí kámošku. Na Máju se těší kočičí brácha Kofí takřka ve stejném věku a George čeká celoživotní wellness v ráji, kde se svět točí výhradně kolem zvířat.
Několik nocí před odjezdem Honzíka a Čity už blbě spím. Přemýšlím, jestli jsme si je všechny neměli nechat, jestli se jim nebude stýskat. Je mi úzko, že už je nebudu mít pohromadě a ztratím nad nimi dohled.
O své fixaci na ně se přesvědčuji i při očkování, kdy se mi ruce se stříkačkou klepou jako prvničce.
A tak se dvě noci před jejich odjezdem odplížím s matrací a peřinou k nim. Těším se, jak se ke mně všichni přitulí, budou mi vrnět do ucha a společně se prospíme do svítání......vcházím dovnitř, rozsvicuji lampičku a hledám je. Všichni leží do sebe zachumlaní v pelíšku, zívají a postupně vylézají. Běží ke mně, vrní jako o život, nicméně během okamžiku míří k misce a řvou na mě, proč si jako lehám, když oni přece chtějí nášup. A tak jim ještě rozdělím dvě kapsičky, i když v noci to nikdy nedělám. Lehám si, čekám, až dojí a těším se, že teď to přijde........no, tak to bych se načekala. Roztomilá rozespalá koťátka se během chvíle mění na malé Tarzany a ze mě se stává pouze ,,enrichment" v podobě nového cvičebního prvku. Holky mi skáčou na hlavu a útočí mi na vlasy. George mi útočí na prsty na nohou. Honzík útočí na George. Paráda. Po hodině, kdy se chvílemi bojím o části svého těla a chvílemi směju, Honzík a George nakonec přichází a usínají mi s obrovským vrnícím rachotem u hlavy. Holky mají ale energie stále dost a další hodinu tráví číháním na můj sebemenší, mikroskopický pohyb. Celá zabalená do peřiny si zanedlouho uvědomuju, že zatímco koťata si můžou dát (a nepochybně dají) ranního šlofíka, já jsem ještě pořád ( i když to tak poslední dny nevypadá) taky máma člověčí a moje mládě za dvě hodiny vstává. Odcházím se vyspat. Papa, miláčci.
Loučení
Tady už se nebudu dlouze rozepisovat. Předávka Čity s Honzíkem proběhla u nás doma. Bylo to dojemné, ale když jsem viděla nadšenou novou rodinu, byla jsem vlastně v klidu. Spíš jsem se bála, jak to budou snášet George a Mája. Ti se ale tvářili, že si žádné změny nevšimli a naprosto v pohodě pokračovali v bezstarostném bytí. Mája s Georgem pak strávili společný týden chvíli u nás a chvíli u Áji. K té si noví majitelé přijeli pro George. George se prakticky ze dne na den v nové rodině stal miláčkem číslo jedna. Z Máji se na necelé dva dny stal jedináček. A aby jí nebylo smutno, dostalo se jí komfortu a péče jako každému správnému jedináčkovi. Za tuhle přívětivost se odvděčila vysazením kytky z květináče a dalšími podobnými gesty. Máju jsme společně s Ájou odevzdaly u nás v ordinaci.
Tak. V srdcích máme trochu prázdno a smutno... jsme ale šťastné, že jsme to dotáhly do konce. Teď budeme s napětím čekat, jak se bude našim láskám dařit v nových domovech.
ČITA A HONZÍK
Rychle se skamrádili se svou psí parťačkou Ivuškou. K dispozici mají venkovní i vnitřní prostory a milující rodinu:)
MÁJA
Na Máju už doma čekal brácha Kofí, podobně starý kocourek. Chvilku se museli seznamovat, ale po dvou týdnech už jsou z nich parťáci, jak se sluší a patří.
GEORGE
Tenhle krasavec si omotal svou novou rodinu kolem prstu během 24 hodin. V příštím životě chci být jeho ségrou.